Masz pytanie? Zadzwoń do nas już teraz!

Phone 600-056-337 lub 606-654-671

Znajdź nas w social media

Facebook
Biuro open space – jak je zaprojektować?

Zanim zabierzemy się za aranżowanie biura z przestrzenią typu open space, warto dowiedzieć się skąd w ogóle wzięła się idea takiego biura oraz jakie są główne założenia tego rozwiązania.

Przestrzeń typu open space to biuro wielkoprzestrzenne, gdzie biurka wszystkich lub większości pracowników firmy ustawione są w jednym, dużym pomieszczeniu. Poza open space, w biurze mogą znajdować się również gabinety, recepcja, pokój socjalny i sale konferencyjne. Jednak głównym założeniem jest to, że wszyscy pracownicy pracują na jednej, wspólnej powierzchni. Moda na aranżację biur w systemie open space przyszła do Polski wraz z pojawieniem się dużych firm i korporacji, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych.

Open space – wady i zalety

Pojawienie się systemu open space w polskich biurach wzbudzało z początku wiele emocji. Takie rozwiązanie miało zarówno rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi zauważali korzystny wpływ otwartej przestrzeni na komunikację pomiędzy pracownikami, a także na  współpracę i integrację. Przeciwnicy natomiast uważali, że biuro typu open space nie sprzyja produktywności pracy, a pracownicy nie mogą się skoncentrować na wykonywaniu obowiązków przez hałas, rozmowy i zamieszanie tam się pojawiające. Obie strony mają z pewnością słuszność w swoich opiniach. To, czy wybór open space będzie korzystny dla danego przedsiębiorstwa, zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz tego, w jaki sposób przestrzeń ta zostanie zaaranżowana.

Jakie meble biurowe wybrać do open space?

Wybór odpowiednich mebli biurowych będzie miał ogromny wpływ na wygodę pracowników, ale również na funkcjonalność przestrzeni oraz jakość wykonywanej pracy. Pewnym jest, że każdy z pracowników musi mieć zapewnione biurko, fotel biurowy, szafkę biurkową oraz szafy na dokumenty. Dostęp do tych wszystkich mebli zapewni ergonomiczne i komfortowe miejsce pracy.

Przy wyborze biurek, warto postawić na te z regulowaną wysokością blatu lub z systemem “sit&stand”. W ten sposób z łatwością dopasujemy mebel do potrzeb i postury pracownika. Regulacja biurka ma również ogromne znaczenie w przypadku biura open space z tzw. hot deskami, gdzie przy danym stanowisku codziennie pracuje inna osoba. Dzięki możliwości regulacji, każda korzystająca ze stanowiska osoba będzie mogła dopasować wysokość mebla do siebie.

Nie inaczej jest również w przypadku krzeseł biurowych. Najlepszymi fotelami są te, które dają możliwość regulacji wysokości siedziska, podłokietników i pochylenia oparcia. Warto pamiętać, że wielogodzinna praca przy niedostosowanym miejscu pracy może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i powodować, na przykład, ból kręgosłupa. Dobrym krzesłem jest dodatkowo takie, które posiada zagłówek oraz oparcie wyprofilowane w miejscu opierania lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Idealnym uzupełnieniem miejsca pracy w przestrzeni typu open space są szafki biurkowe, inaczej nazywane również kontenerkami, oraz szafy lub regały na dokumenty. Jeśli pracownicy przechowują w szafach dokumenty zawierające dane wrażliwe, warto wyposażyć taki mebel w zamek zamykany na klucz.

Wszystkim tym, którym przeszkadza hałas panujący na open space i rozmowy innych osób, warto zaproponować ścianki działowe bądź panele wygłuszające oddzielające od siebie poszczególne biurka. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest także postawienie na open space specjalnych budek akustycznych, gdzie pracownicy mogą odbywać spotkania on-line, czy rozmowy telefoniczne.

Wygląd open space ma znaczenie

Należy pamiętać, że w przestrzeni typu open space liczy się nie tylko wygoda i funkcjonalność, ale również wygląd pomieszczenia. Biuro firmy jest swego rodzaju jego wizytówką, nie tylko przed klientami i gośćmi, ale również przed pracownikami. Dlatego też, warto postawić na nowoczesne meble biurowe, które prezentują spójny styl i design. Bardzo dobrym rozwiązaniem na aranżację open space jest wykorzystanie gotowych systemów meblowych, jakie obecnie oferują producenci. Dzięki takim systemom będziemy mieć pewność, że nasze biuro jest zaaranżowane w estetyczny i spójny sposób.

Skontaktuj się z nami

Zapytaj o ofertę

Administratorem Państwa danych osobowych jest GALTER Meble Biurowe i Metalowe M. Cinkowski, R. Mazur s.c. Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w celu nawiązania z Państwem kontaktu oraz w prawnie usprawiedliwionych celach administratora danych. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, ale też niezbędne do nawiązania z Państwem kontaktu. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych mogą Państwo znaleźć w naszej Polityką prywatności na temat zasad przetwarzania danych osobowych.

Zapytaj o

Administratorem Państwa danych osobowych jest GALTER Meble Biurowe i Metalowe M. Cinkowski, R. Mazur s.c. Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w celu nawiązania z Państwem kontaktu oraz w prawnie usprawiedliwionych celach administratora danych. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, ale też niezbędne do nawiązania z Państwem kontaktu. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych mogą Państwo znaleźć w naszej Polityką prywatności na temat zasad przetwarzania danych osobowych.